Tryb szkolenia | Miasto | Data Szkolenia | Cena netto | Wybierz | hf:att:pa_tryb-szkolenia | hf:att:pa_miasto |
---|---|---|---|---|---|---|
online | --- | 04.11.2025 | | online | 57 | |
online | --- | 24.09.2025 | | online | 57 |
Szkolenie „Kanały technologiczne w pasie drogi publicznej” to temat dedykowany dla osób zajmujących się wydawaniem zezwoleń na udostępnienie kanału technologicznego w pasie drogi publicznej. Tematyka sytuowania kanałów technologicznych w pasie drogi publicznej jest złożonym zagadnieniem obejmującym projektowanie, lokalizację, budowę i użytkowanie kanału technologicznego w pasie drogi publicznej. Zagadnienie to niejednokrotnie nastręcza problemów zarządcom dróg publicznych, którzy w procesie inwestycyjnym remontu, budowy lub przebudowy dróg w wielu przypadkach muszą uwzględniać lokalizację kanału technologicznego. Następnie fakt istnienia takiego kanału technologicznego wiąże się z koniecznością zawierania umów cywilnoprawnych lub wydawania zezwoleń na udostępnienie kanału technologicznego w pasie drogi publicznej w formie decyzji administracyjnej. Regulacje prawne ustawy o drogach publicznych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ulegały w tym zakresie wielokrotnie zmianom, stąd zarządcy dróg publicznych zderzają się z problematyką nietypowych stanów faktycznych w zakresie naliczania opłat za udostępnienie kanału technologicznego.
Szkolenie „Kanały technologiczne w pasie drogi publicznej” omawia złożoność problematyki związanej z funkcjonowaniem kanałów technologicznych w pasach dróg publicznych i ukazuje najbardziej praktyczne sposoby rozwiązywania powstających problemów przy sytuowaniu, funkcjonowaniu oraz likwidacji kanałów technologicznych. Omawiane są także zagadnienia dotyczące przypadków braku wolnych zasobów w kanałach technologicznych oraz trybu postępowań w takich przypadkach. Podczas programu omawiane jest także nowe zagadnienie „punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu” wprowadzone w 2024 roku do regulacji ustawy o drogach publicznych.
Szkolenie jest wysoce rekomendowane dla wszystkich którzy chcą poprawić swoją wiedzę w tematyce projektowania, funkcjonowania i użytkowania kanałów technologicznych w pasie drogi publicznej. Prowadząca (wykonująca obecnie zawód radcy prawnego) przez blisko 15 lat pracowała w jednostce samorządu terytorialnego wykonującego zadania zarządu drogami publicznymi kategorii gminnej. W trakcie swojej kariery w zarządzie drogi pełniła funkcję Kierownika Referatu oraz Naczelnika Wydziału Dróg. W ramach swoich zadań służbowych przygotowywała projekty decyzji administracyjnych, szkoliła nowych pracowników zarządu drogi i nadzorowała ich pracę pod względem merytorycznym, mając na uwadze liczne zmiany przepisów i orzecznictwa w zakresie dróg publicznych. Podczas swojej pracy zawodowej w zarządzie drogi publicznej zgromadziła olbrzymie doświadczenie związane z wewnętrznymi procedurami i zakresem działań podejmowanych przez zarządców dróg w zakresie projektowania, funkcjonowania i użytkowania kanałów technologicznych.
1. Definicja kanału technologicznego w pasie drogi publicznej.
2. Omówienie technicznych elementów składowych kanału technologicznego w pasie drogi publicznej:
3. Rodzaje specyfikacji urządzeń w kanałach technologicznych: rury technologiczne (rury światłowodowe), mikrorury, rury osłonowe.
4. Przegląd zmian w przepisach dotyczących obowiązku budowy kanałów technologicznych w pasach dróg publicznych.
5. Rodzaje urządzeń umieszczanych w kanałach technologicznych w pasach dróg publicznych.
6. Typy kanałów technologicznych w pasach dróg publicznych – kanał technologiczny uliczny, kanał technologiczny przepustowy oraz skrzyżowania kanałów technologicznych.
[Dyskusja, przykłady z praktyki/kazusy]
7. Relacja kanału technologicznego do pojęcia sieci uzbrojenia terenu. Czy kanał technologiczny jest siecią uzbrojenia terenu?
8. Wymogi lokalizacji kanału technologicznego na naradach koordynacyjnych. Czy stanowi to wymóg w świetle przepisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne?
9. Kanał technologiczny w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego.
10. Budowa kanału technologicznego w pasie drogi publicznej w zależności od założonych zadań zarządcy drogi publicznej:
[Dyskusja, przykłady z praktyki/kazusy]
11. Obowiązek lub fakultatywność budowy kanału technologicznego w pasie drogi publicznej.
12. Kiedy zarządca drogi ma obowiązek budowy kanału technologicznego?
13. Kiedy zarządca drogi nie ma obowiązku budowy kanału technologicznego?
14. Zwolnienia z obowiązku budowy kanału technologicznego – możliwości wynikające z obowiązujących przepisów prawa.
15. Budowa kanału technologicznego jako inwestycja niedrogowa w rozumieniu art. 16 ustawy o drogach publicznych:
16. Czy zarządca drogi może nałożyć na stronę postępowania o zgodę na umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych (teletechnicznych) obowiązek budowy kanału technologicznego w pasie drogi publicznej?
[Dyskusja, przykłady z praktyki/kazusy]
17. Obowiązki zarządcy drogi publicznej związane z budową kanału technologicznego wynikające z ustawy o drogach publicznych.
18. Tryb udostępniania kanału technologicznego dla gestorów sieci telekomunikacyjnych (teletechnicznych) lub innych podmiotów:
19. Konsekwencje prawne niezawarcia umowy cywilnoprawnej lub braku legitymowania się posiadaniem zezwolenia w formie decyzji administracyjnej.
20. Tryb i sposób udzielania zezwoleń na udostępnienie kanału technologicznego:
21. Omówienie najczęstszych błędów przy wydawaniu decyzji administracyjnych zezwalających na udostępnienie kanału technologicznego w pasie drogi publicznej.
[Dyskusja, przykłady z praktyki/kazusy]
22. Ustalenie wysokości opłaty za udostępnienie kanału technologicznego w pasie drogi publicznej.
23. Sposób obliczania opłaty za częściowe udostępnienie kanału technologicznego w pasie drogi publicznej.
24. Sposób naliczania opłat za umieszczenie urządzeń w kanale technologicznym w pasie drogi publicznej.
25. Zezwolenie na lokalizowanie urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej w pasie drogowym w przypadku wolnych zasobów w kanale technologicznym.
26. Rozwiązywanie stanów faktycznych w przypadkach braku wolnych zasobów w kanale technologicznym.
26. Zezwolenie na zajęcie pasa drogowego a zezwolenie na udostępnienie kanału technologicznego – podobieństwa i różnice
[Dyskusja, przykłady z praktyki/kazusy]
27. „Kanał technologiczny” w pasie drogi publicznej a „punkt dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu” w pasie drogi publicznej – różnice i podobieństwa.
28. Zasady i tryb lokalizowania w pasie drogi publicznej „punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu”.
29. Łączne rozpatrywanie wniosków w sprawie lokalizowania „punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu i innej infrastruktury telekomunikacyjnej”.
[Dyskusja, przykłady z praktyki/kazusy]
Sprawdź „TERMINARZ SZKOLEŃ OTWARTYCH” i wypełnił zgłoszenie uczestnictwa.
Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania dotyczące formy, sposobu i trybu przeprowadzenia szkolenia
pozostajemy do twojej dyspozycji pod adresem poczty elektronicznej szkolenia@szkoleniadrogowe.pl .
Szkolenia Drogowe Sp. z o. o. | ul. Wielicka 45 lok. 4, 02 – 657 Warszawa
e-mail: szkolenia@szkoleniadrogowe.pl | tel.: +48 501 691 708
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabronione jest wykorzystywanie, kopiowanie, zmienianie i udostępnianie w jakikolwiek sposób i jakiejkolwiek formie informacji przedstawianych na stronie internetowej www.szkoleniadrogowe.pl bez pisemnej zgody autora i administratora strony.
Szkolenia Drogowe Sp. z o. o.
ul. Wielicka 45 lok. 4
02 – 657 Warszawa
NIP: 5214083701
REGON: 529510510
KRS: 0001124016